Доказан метод за защита на вашия дом е поставянето на решетки. В днешно време, за защита срещу проникване към прозорците и вратите на вашият дом или офис сграда обикновено се поставят решетки.

Най-често, решетката се инсталира на прозорците на първи и втори етаж, което е разбираемо, тъй като тези етажи са най-достъпни за неканени гости.

Основната задача на решетките на прозорците или вратите е охранителна и декоративна. Решетките са направени от различни материали, всяка от които има своите предимства и недостатъци.

Често цялата решетка е изработена от метал. Обикновено за решетките се използват следните видове метали:

Стомана – тя е добре подправена, но не достатъчно силна.

Конструкционна стомана – най-евтиният и най-малко издръжлив вариант, но решетките са доста бюджетни.

Подсилваща стомана – много по-издръжлив вариант от конструкционната стомана. Повишената здравина води до намалена пластичност, така че ще бъде трудно да се получат сложни богато украсени модели от такъв материал.

Армировъчни пръти, само хидравлични ножици могат да ги режат. Единственият недостатък на тези продукти е, че от тях не могат да се изработят грациозни фигури.

Специалната стомана е най-надеждният материал. От нея може да направите най-финните детайли, които не са по-слаби по сила от армировъчната стомана. Пръчките имат рекордна якост с малък диаметър, което означава, че решетката ще бъде минимално забележима, а гледката от прозореца ще бъде по-пълна.

Монтаж на решетката и фиксиране на скарата

В по-голяма степен нивото на защита на дома зависи от това как е монтирана решетката. Има няколко начина за фиксиране на скарата:

  • Стационарни решетки – такива, които не могат да бъдат отворени;
  • Люлеещи се решетки – Люлка, в която се отварят едно или две крила, както при прозорците;
  • Решетъчни завеси – Плъзгане (решетки-завеси), които се произвеждат като пантограф;
  • Подвижни решетки – Сменяеми, които се различават от стационарните по това към, което са прикрепени.

Стационарни решетки

Те са най-многобройни. Най-здрави са, тъй като техните фитинги са монтирани директно в стената. Подобен тип се препоръчва за собственици на апартаменти разположени на приземния етаж.

Основен минус на неподвижните решетки е невъзможност за отварянето им по време на пожар. Никой не е застрахован от подобни непредвидени ситуации, затова шарнирните решетки трябва да бъдат монтирани поне на един прозорец в апартамента.

Люлеещи се решетки

Те могат да се отварят, оставяйки отвора на прозореца напълно свободен. Това е удобно, не само от гледна точка на пожарната безопасност, но и ако искате да имате гледка от прозореца.

Решетъчни завеси

Признати за най-ненадеждните, тъй като те са направени от метални ленти, които са подвижни, фиксирани напречно, което се отразява на сигурността. Бъдете внимателни при избора на такъв тип решетки.

Подвижни решетки

Компромис по отношение на здравината и пожарната безопасност, заради болтовете. Конструкциите са доста надеждни, но по-ниски от тази на стационарните решетки.

Решетките се правят с използване на тези видове профили:

Бар – профил
Като правило, с кръгло сечение, което се получава чрез натискане или търкаляне. Решетките от бар се оказват много силни и доста естетични.

Квадрат – профил
Използва се при квадратна секция. Освен това произвежда продукти, които са добри от естетическа гледна точка, а по отношение на здравината не са по-ниски от баровете.

Лента – плосък профил
Това е профил с правоъгълно сечение. Най-изчистените са направени от лента. По сила не могат да бъдат сравнени с предходните две опции, но затова са по-евтини.

Цветове на решетките

Цветът на решетката също влияе върху възприемането. Цветът на решетката се избира в зависимост от характеристиките на фасадата и дизайна на конструкцията на прозореца.

Покритие

За покритието на повърхността на решетката могат да бъдат използвани следните:

Алкидни емайли – най-често срещаният избор. Съставът изсъхва бързо, може да има всякакъв нюанс, но бързо се напуква. По време на сушенето той дава токсични изпарения, така че един или два дни след боядисването е по-добре да не сте близо до скарата;

Нитро емайл – изсъхва бързо, безопасен е, но не е устойчив на атмосферни влияния;

Прахово покритие – има максимална устойчивост на отрицателни влияния на околната среда, не избледнява на слънце и много добре защитава метала от корозия. Гаранцията за такова покритие обикновено е 20 години. Прилага се при производствени условия и буквално агломерира с основната повърхност.

Решетките наистина могат да бъдат надеждна защита и приятен аксесоар за прозореца.

Надяваме се, че сме ви били полезни!

Екипът на Каракашев и Син